Menü

Adet Kanamasının Rengi Nasıl Olmalı

Mayıs 28, 2017 - Genel Sağlık
Adet Kanamasının Rengi Nasıl Olmalı

Adet Kanamasının Rengi Nasıl Olmalı

Her ay regl olmanız demek, reglinizin hep aynı zamanda, hep aynı renkte, hep aynı sürede olacağı anlamı taşımıyor. Günlük işlerinizin ve koşturmacaların arasında regl zamanı akan kanın rengini takip edemeyebilirsiniz her zaman. Kırmızı olması beklenen bir şey, ama kırmızının hangi tonu olmalıdır?

Olması beklenen her zaman için; canlı, berrak ve parlayan cinsten kırmızıyken regliniz süresince renk değişimleri de sürpriz bir olay değil. Bu renk değişimleri kimi zaman önemsizken kimi zaman da bir hastalık belirtisi olarak göze çarpıyor. Rengin yorumlanmasında bir diğer önemli olay ise yoğunluğudur. Hormonlarınızı etkileyecek bir doğum kontrolü yöntemi kullanmanız veya hormonlarınızı etkileyecek başka nedenler kanın rengini ve yoğunluğunu etkileyecektir.

Adet kanamasının rengi nasıl olmalı?

Eğer adet kanamanız – bir miktar olmalı- kahverengi ve kahverengiye yakın ise bu; basitçe bir önceki adet kanamanızdaki kalıntıların çıktığını gösterir. Regl döneminin sonlarına doğru görüyor iseniz artık adet kanamanızın azaldığının bir işaretidir. Ancak regl dönemi boyunca kahverengi ve kahverengi tonlarında kanamanız varsa bir uzmana danışmalısınız.

Eğer adet kanamanız parlak kırmızı ise bu; adet döneminizin -şayet rahim içinde bir sorununuz yoksa- ilk anlarında yoğun bir kanama gerçekleştiği için beklenen renktir. Eğer adet kanamanız koyu kırmızı ise; genel olarak bu adet kanamanızın rahat geçmediğinin bir kanıtıdır. Genelde sabahları uykudan uyanıldığında görülür çünkü, kan gece boyu akacak fırsatı ve yolu bulamamıştır.

Eğer adet kanamanızın rengi siyah ise; çok yoğun kanama döneminizden sonra adet kanamanızın siyah renkte olduğu da görülür. Kanama artık azalma noktasına geldiği için kan rahimde bir süre bekler. Bu bekleme de kanın koyulaşmasına ve hatta siyah renge bürünmesine neden olur. Normal bir durum olarak kabul edilebilir. Endişeye gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir